Szpachla, a gładź. Podobieństwa i różnice. - Szpachlowanie maszynowe | usługi remontowe poznań

Szpachla, a gładź. Podobieństwa i różnice.

szpachlowanie maszynowe

Szpachlowanie i kładzenie gładzi gipsowych to czynności z pozoru do siebie podobne i często mylone. W praktyce, podczas wykończenia ścian, wykorzystuje się je nieco innym zakresie osiągnięcia celu.

Szpachlowanie – klucz do idealnie równych ścian

Gips szpachlowy pełni przede wszystkim zadanie materiału wyrównującego ściany, a więc doprowadzającego je do idealnego pionu. Charakteryzuje się dobrą przyczepnością do różnego typu podłoży, dlatego tak powszechnie wykorzystywany jest na budowach. Szpachlę można kłaść bezpośrednio na tynki, a także na powierzchnie betonowe. W swojej strukturze, gips szpachlowy wykazuje się wysoką trwałością i wytrzymałością, co ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Z jednej bowiem strony pozwala to na kładzenie grubych warstw podczas wykonywania szpachlowania (aż do 6mm na raz). Dzięki temu prace prowadzi się znacznie szybciej i sprawniej, szczególnie jeśli do zniwelowania pozostają duże krzywizny. Z takimi problemami, jako firma budowlana, spotykamy się przede wszystkim podczas usług remontowych wykonywanych w blokach w Poznaniu. Wysoka twardość szpachli sprawia jednak, że dużo bardziej pracochłonne jest jej szlifowanie, dlatego do wykańczania ścian wnętrz mieszkań, czy domów wykorzystujemy także inne produkty.

Gładź gipsowa kontra szpachlowanie

Podstawą wykończenia wnętrz, czy remontów jest zdefiniowanie poziomu nierówności ścian. W przypadku, gdy odchyły nie przekraczają 2 mm, nie warto jest stosować gładzi szpachlowych, tylko przeprowadzić szpachlowanie ścian przy wykorzystaniu gładzi gipsowej. Jest ona zbudowana z ziarenek o mniejszej średnicy, aniżeli w przypadku szpachli. Sprawia to, że znacznie łatwiej poddaje się procesowi szlifowania, dzięki czemu w krótszym okresie czasu można uzyskać oczekiwany efekt idealnie równej ściany. Oczywiście, gładź gipsową można nakładać warstwami o grubości nieprzekraczającej 2mm, gdyż nie jest na tyle twarda, jak szpachla.

Szpachla + gładź gipsowa = ?

Jasna barwa gładzi gipsowej również ma istotny wpływ na efekt wykończenia wnętrza, czy przeprowadzenia usługi remontowej, gdyż zapewnia lepsze krycie farbie podczas malowania. Z tego też powodu często (szczególnie podczas remontów) decydujemy się na zastosowanie zarówno gipsu szpachlowego oraz gładzi gipsowej, jako drugiej warstwy. Gwarantuje to nie tylko wyeliminowanie mniejszych krzywizn, ale także nadaje ścianom większej gładkości, stąd też nazwa „gładź”. W przypadku powłok wykańczających, istnieje także możliwość ograniczenia procesu szlifowania, gdyż często przystosowane są one do przeprowadzania korekt metodą „na mokro”. Naszym zdaniem, wtenczas osiąga się najlepsze efekty, a ścianom zostaje nadany charakterystyczny połysk. Warto również wspomnieć o gładziach polimerowych, które pozwalają na nanoszenie warstw o najmniejszej grubości (ok. 1 mm), co daje również bardzo dobre efekty wizualne.

Szpachlowanie Poznań

Mnogość odmian tynków, gipsów szpachlowych, gładzi, preparatów gruntujących, czy farb sprawia, że wielu fachowców w Poznaniu nie radzi sobie z wysokimi wymaganiami klientów pragnącymi mieć idealnie wykończone i gładkie ściany. Oczywiście, należy pamiętać, że położenie gładzi jest tak naprawdę nieobowiązkowe, gdyż pełni funkcje wyrównujące i estetyczne. W przypadku realizacji budżetowych można również bezpośrednio nałożyć farbę na odpowiednio przygotowany tynk. W większości przypadków wykonujemy jednak czynność szpachlowania, gdyż w przypadku mieszkań i niedużych domów, koszty prac nie wzrastają na tyle, aby odmówić sobie dobrze wykończonej ściany. Warto jednak korzystać przy tym ze sprawdzonych i doświadczonych firm budowlanych, takich jak TG Budownictwo Poznań, gdyż stanowi to gwarant pięknych ścian na lata. Wielokrotnie zdarza nam się poprawiać prace wykonane przez nierzetelnych fachowców, gdyż pojawiają się wykwity, plamy, czy grzyb, co związane jest często z niewłaściwym doborem materiałów lub pominięciem kluczowych etapów prac. Nie warto więc przesadnie oszczędzać, gdyż potem można zapłacić za to podwójnie.


+48 503 579 183
biuro@tgbudownictwo.pl
ul. Cisowa 11, 61-475 Poznań
Brak pomysłu na urządzenie wnętrza?
Współpracujemy z dekoratorami wnętrz.
Chętnie doradzą i pomogą.