Jak raportowanie GRESB pomaga firmom w realizacji celów zrównoważonego rozwoju? Przewodnik dla zarządców nieruchomości i inwestorów

Kwestie zrównoważonego rozwoju stają się coraz bardziej istotne. Zarówno zarządcy nieruchomości, jak i inwestorzy poszukują narzędzi, które pomogą im realizować cele ESG (Environmental, Social, Governance). Jednym z takich narzędzi jest raportowanie GRESB. Ale czym dokładnie jest raportowanie GRESB i jak wygląda wsparcie firm na ścieżce zrównoważonego rozwoju

Czym jest raportowanie GRESB?

Global Real Estate Sustainability Benchmark (GRESB) to globalna inicjatywa oceniająca realizację celów ESG w branży nieruchomości. 

GRESB opiera się na szczegółowych kwestionariuszach oceniających różne aspekty działalności firm oraz nieruchomości w zakresie: 

  • zrównoważonego rozwoju, 
  • ochrony środowiska, 
  • odpowiedzialności społecznej i
  • ładu korporacyjnego. 

Wyniki tych ocen służą jako punkt odniesienia, pozwalając porównać swoje osiągnięcia z innymi podmiotami na rynku.

Jak wygląda wsparcie dla firm na ścieżce zrównoważonego rozwoju — doradcy z JWA

Firmy takie jak JWA specjalizują się w doradztwie w zakresie ESG, pomagając zarządcom nieruchomości i inwestorom osiągać ich cele zrównoważonego rozwoju. JWA oferuje kompleksowe usługi, które obejmują m.in. certyfikację zielonych budynków (BREEAM, LEED), analizę śladu węglowego oraz strategie dekarbonizacji.

Doradcy z JWA pomagają firmom w opracowywaniu strategii ESG, a także przygotowywaniu raportów GRESB. To kompleksowe wsparcie firm na ścieżce zrównoważonego rozwoju. Dzięki takim usługom firmy mogą spełniać wymagania regulacyjne oraz zwiększać swoją wartość rynkową i inwestycyjną.

Korzyści wynikające z raportowania GRESB

Raportowanie GRESB przynosi szereg korzyści, zarówno dla firm, jak i ich interesariuszy. Jakie są największe z nich?

Poprawa efektywności operacyjnej

Oceny GRESB pomagają zidentyfikować obszary, w których firma może poprawić swoje wyniki w zakresie zrównoważonego rozwoju. Dzięki temu możliwe jest wdrażanie efektywniejszych strategii zarządzania zasobami, co prowadzi do oszczędności kosztów i zwiększenia efektywności operacyjnej.

Zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej

Inwestorzy coraz częściej zwracają uwagę na wyniki ESG firm, w które inwestują. Wysoka ocena po raportowaniu GRESB może przyciągnąć nowych inwestorów oraz zwiększyć zaufanie istniejących, co przekłada się na większą atrakcyjność inwestycyjną firmy.

Wzmocnienie reputacji

Podmioty, które aktywnie dążą do realizacji celów zrównoważonego rozwoju i mogą pochwalić się wysokimi wynikami po raportowaniu GRES8, budują pozytywny wizerunek. To z kolei może przyczynić się do zwiększenia lojalności klientów oraz poprawy relacji z partnerami biznesowymi.

Zdecydowanie warto więc wybrać wsparcie firm na ścieżce zrównoważonego rozwoju. Taką usługę oferuje natomiast JWA. To działalność, która ma ogromne doświadczenie między innymi przy doradztwie oraz wsparciu w uzyskiwaniu certyfikatów i raportów.